Każdego dnia uśmiechamy się, unosimy brwi, marszczymy czoło, mrużymy oczy. Mimika naszej twarzy odzwierciedla nasze emocje i pozwala komunikować się z otoczeniem. Wymaga to intensywnej pracy mięśni twarzy. Z wiekiem nasza skóra traci sprężystość, a mięśnie elastyczność, pojawiają się zmarszczki. Botoks to doskonały sposób na zmarszczki mimiczne, czyli takie, które związane są z aktywnością mięśni twarzy. Wstrzyknięty w okolice intensywnej pracy mięśni pozostawia skórę idealnie gładką.
Toksyna botulinowa – co to takiego?
Toksyna botulinowa (botoks) to jedna z neurotoksyn – białko hamujące przesyłanie impulsów w połączeniach nerwowo-mięśniowych. W środowisku naturalnym toksynę wytwarza beztlenowa bakteria Clostidium Botulinum. Działanie terapeutyczne toksyny botulinowej zostało odkryte już w latach 70. XX wieku. Natomiast w 2002 roku została ona zatwierdzona przez FDA (amerykańską Agencję do Spraw Żywności i Leków). To dało początek usuwaniu zmarszczek mimicznych botoksem – najpopularniejszemu do dziś zabiegowi odmładzającemu, który zrewolucjonizował medycynę estetyczną.
Botoks na zmarszczki – zastosowanie toksyny botulinowej
Możemy wyróżnić kilka typów toksyny botulinowej, od A do G. W medycynie estetycznej stosuje się toksynę botulinową typu A – potocznie nazywaną botoksem. Wykorzystuje się ją do wygładzania zmarszczek mimicznych, leczeniu nadpotliwości, przede wszystkim dłoni i pach. Może być także stosowany na bruksizm, czyli nadmierną i mimowolną aktywność mięśni żwaczy.
Na czym polega działanie botoksu?
Toksyna botulinowa powoduje zablokowanie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego w miejscu wstrzyknięcia. Tym sposobem prowadzi do rozluźnienia mięśnia, osłabienia jego aktywności, a w efekcie do wygładzenia zmarszczek. Botoks nie tylko skutecznie koryguje zmarszczki mimiczne, ale również opóźnia ich utrwalanie i pogłębianie się. Dzięki temu przywracamy twarzy młody i pogodny wygląd.
Wskazania
Toksynę botulinową polecamy osobom, z widocznymi zmarszczkami mimicznymi i z intensywną pracą mięśni, głównie okolic twarzy i szyi. Zabieg pozwala korygować różne rodzaje zmarszczek, w tym:
- zmarszczki zewnętrznych kącików oczu – zwane kurzymi łapkami,
- zmarszczki podłużne czoła – tzw. lwia bruzda,
- zmarszczki poprzeczne czoła,
- zmarszczki dolnej powieki,
- zmarszczki wokół ust – zmarszczki palacza.
- zmarszczki skóry grzbietu nosa,
- zmarszczki okolic brody,
- zmarszczki pionowe szyi,
- zmarszczki poziome szyi.
Za pomocą toksyny botulinowej, oprócz wygładzenia zmarszczek, możemy również unieść brwi i kąciki ust oraz modelować twarz poprzez zmniejszenie siły mięśni żwacza.
Jak wygląda zabieg?
W trosce o maksymalne bezpieczeństwo pacjenta oraz wykluczenia ewentualnych przeciwskazań, zabieg jest zawsze poprzedzony konsultacją z lekarzem medycyny estetycznej oraz dokładnym wywiadem. Po wywiadzie medycznym i kwalifikacji do zabiegu, lekarz określa punkty, w których zostanie podana toksyna botulinowa. Preparat podawany jest w postaci iniekcji podskórnych cienką igła. Zabieg trwa około 15-30 minut i nie wymaga znieczulenia. Dawka preparatu jest dobierana precyzyjnie do potrzeb pacjenta tak, aby nie „wyłączyć” całkowicie mimiki twarzy. Warto przy tym podkreślić, że toksyna botulinowa jest lekiem, dlatego też może być podawana wyłącznie przez lekarzy posiadających odpowiednie kwalifikacje i fachową wiedzę w zakresie jej stosowania.
Zalecenia po zabiegu
Zabieg jest bezpieczny i mało inwazyjny, dlatego nie wymaga specjalnych zaleceń, Przez 24 godziny po zabiegu botoksem nie należy podejmować aktywności fizycznej, spożywać alkoholu i masować okolicy poddanej zabiegowi.
Kiedy widoczne są efekty zabiegu botoksem?
Efekt w postaci widocznego wygładzenia zmarszczek zaczyna być widoczny w ciągu 3-4 dni od przeprowadzenia zabiegu. Na pełny efekt działania toksyny botulinowej należy zaczekać ok. 10-14 dni.
Jak długo utrzymują się efekty zabiegu?
Efekty zabiegu toksyną botulinową utrzymują się przez 4-6 miesięcy w zależności od okolicy poddanej działaniu preparatu i indywidualnych cech Pacjenta. Dla uzyskania trwałego efektu zabieg trzeba powtarzać, jednak nie częściej niż co 6 miesięcy.
Przeciwwskazania do zabiegu
Jak podczas wielu zabiegów estetycznych, tak w przypadku toksyny botulinowej, istnieją pewne przeciwwskazania do jej stosowania. Należą do nich:
- ciąża i karmienie piersią,
- stany zapalne skóry w miejscach wstrzykiwania botoksu,
- stosowanie antybiotyku,
- nadwrażliwość na toksynę botulinową,
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego
- choroby układu sercowo-naczyniowego.
Odwiedź Gabinet Eskulap Medycyna Estetyczna i dowiedz się więcej o zaletach botoksu.
Chcesz pozbyć się zmarszczek mimicznych? Zapraszamy na zabiegi z wykorzystaniem botoksu do Eskulap Medycyna Estetyczna w Pabianicach. Zaufało nam już wielu pacjentów z Pabianic, Łodzi i okolic. Otoczymy Cię profesjonalną opieką i zaproponujemy najlepsze rozwiązanie dostosowane do Twoich potrzeb!