Bruksizm
Nieświadome zaciskanie mięśni żuchwy czy zgrzytanie zębami to objawy bruksizmu. Jest to coraz częściej diagnozowane zjawisko, które nieleczone może doprowadzić do szeregu przykrych następstw zdrowotnych i obniżenia komfortu psychicznego, zmian w rysach twarzy i nieodwracalnego pogorszenia stanu naszych zębów
Bruksizm – przyczyny
- wady zgryzu
- nieprawidłowe, źle dopasowane wypełnienia zębów,
- stres, silne napięcie, nerwicę,
- niedobór magnezu,
- zaburzenia hormonalne,
- przerost migdałków,
- nietolerancje pokarmowe.
Większość Pacjentów zaciska zęby podczas snu i nie łączy pojawiających się objawów z bruksizmem. Do wizyty w gabinecie lekarskim powinno skłonić nas występowanie takich objawów jak nawracające bóle głowy, pleców, napięcie karku, problemy z równowagą, słuchem oraz mocno zarysowana żuchwa, która sprawia, że twarz nabiera kwadratowego kształtu.
Bruksizm – główne objawy
- nadwrażliwość, ścieranie i pękanie zębów,
- paradontoza,
- ból szczęki promieniujący do głowy i oczu, bóle głowy,
- ból szyi, pleców, napięcie karku,
- przygryzanie i krwawienie dziąseł,
- uczucie szumu i dyskomfortu w uszach,
- przerost mięśni żwacza.
Bruksizm – leczenie
Pierwszym krokiem w przypadku leczenia bruksizmu jest konsultacja stomatologiczna. Lekarz ocenia, czy zaciskanie zębów wywołało już jakieś konsekwencje w stanie jamy ustnej i zaleca kolejne kroki np. szynę relaksacyjną, nakładkę ortodontyczną. Metody te mają szansę sprawdzić się u Pacjentów z nisko zaawansowanym problemem, natomiast w większości przypadków skuteczną metodą będzie podanie toksyny botulinowej w mięśnie żwaczy. Zabieg ogranicza aktywność mięśniową w danym obszarze i w konsekwencji skutecznie redukuje nieprzyjemne dolegliwości.
Czas działania toksyny wynosi od 3 miesięcy do pół roku i dłużej, jest to zależne od indywidualnych predyspozycji. Pierwsze efekty zauważymy po 2-3 dniach.
Oprócz efektu zdrowotnego, zabieg daje też efekt estetyczny w postaci wyszczuplenia twarzy – efekt widoczny po około 4-6 tygodniach.
Zabieg trwa kilka minut i nie wymaga okresu rekonwalescencji.
Przeciwskazania do zabiegu
- ciąża i karmienie piersią,
- alergia na toksynę botulinową typu A,
- choroby płytek nerwowo-mięśniowych,
- przyjmowanie antybiotyków aminoglikozydowych,
- stany zapalne w obrębie obszaru, w którym wykonany będzie zabieg,
- przewlekłe choroby autoimmunologiczne,
- miejscowe infekcje skóry.
Odwiedź Gabinet Eskulap Medycyna Estetyczna i dowiedz się więcej o leczeniu bruksizmu
Jeśli zmagasz się z problemem bruksizmu, zapraszamy do Gabinetu Eskulap Medycyna Estetyczna w Pabianicach. Zaufało nam już wielu pacjentów z Pabianic, Łodzi i okolic. Otoczymy Cię profesjonalną opieką i zaproponujemy najlepsze rozwiązanie dostosowane do Twoich potrzeb!