Elektrokoaulacja
Bezinwazyjny i szybki zabieg, który pozwala na uniknięcie sączących się ran i zakładania szwów.
Metoda jest wykorzystywana przy leczeniu:
Na czym polega zabieg elektrokoaulacji?
Zabieg elektrokoagulacji polega na ścinaniu białka zmian skórnych poprzez działanie prądem wysokiej częstotliwości. Wytwarzane w czasie działania prądem ciepło powoduje uszkodzenie (koagulację, ścinanie) białek zlokalizowanych w tkance. Dermatolog przeprowadza zabieg w znieczuleniu miejscowym lub bez w zależności od rozmiaru zmian, ich lokalizacji i odporności na ból pacjenta. Elektrokoagulacja trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, towarzyszy jej niezbyt przyjemny zapach ścinającego się białka. Długość trwania zabiegu zależy od wielkości powierzchni poddawanej działaniu elektrody. W leczeniu jednej zmiany skórnej elektrokoagulacja najczęściej nie wymaga powtórzeń.
WAŻNE!
Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić niewielki obrzęk, rumień (zaczerwienienie), stwardnienie skóry, lekkie zasinienie lub delikatny ból, które ustępują w ciągu kilku godzin. Najczęściej pojawia się mały strupek, który zaniknie w ciągu 5 – 21 dni.
Zmiany zabarwienia skóry (przebarwienia i odbarwienia) występują rzadko, podobnie jak blizny. Jeśli pojawią się są następstwem nieprawidłowego gojenia skóry lub zdrapywania strupków przez pacjenta. Najczęściej skóra goi się bardzo ładnie. Należy stosować produkty łagodzące stan zapalny takie jak:
Badanie histopatologiczne
Histopatologia to dział medycyny, który zajmuje się mikroskopowym badaniem zmian, zachodzących w komórkach i tkankach przy różnego rodzaju schorzeniach. Badanie histopatologiczne składa się z dwóch etapów: pierwszy to pobranie (przy użyciu różnych metod) materiału cytologicznego (komórkowego) lub histologicznego (tkankowego) do badania, drugi – przeprowadzenie laboratoryjnej oceny histopatologicznej.
Badanie histopatologiczne to badanie pod mikroskopem materiału pobranego od pacjenta w celu oceny charakteru procesu chorobowego.
Badanie histopatologiczne materiału tkankowego ma duże znaczenie w rozpoznawaniu chorób nowotworowych, wielu schorzeń zapalnych i zwyrodnieniowych, monitorowaniu postępu leczenia, a także przy stwierdzeniu przyczyny zgonu i istniejących zmian chorobowych u osób zmarłych, u których wykonano sekcję anatomopatologiczną lub naukową albo sądowolekarską. Przedmiotem badania histopatologicznego są usunięte chirurgicznie narządy lub części narządów oraz wycinki tkankowe pobrane jedną z metod biopsji. Badanie histopatologiczne w odróżnieniu od badania cytopatologicznego umożliwia ocenę przestrzenną zmian chorobowych w tkance, stąd rozpoznania histopatologiczne są na ogół wiarygodniejsze i dokładniejsze niż cytologiczne.